top of page

KAPI ÇÖZÜMLERİ

Hastane Kurşunlu ve ICU Kapısı
DTEC, hastane kapılarının tamamında; gereksinimlerinizi işlevsel ve tam olarak karşılayacak çözümleri nitelikli ve sertifikalı ürün ve aksesuarlarla sunar.
hermetik kapı
yangına dayanıklı hastane kapıları

sessizlik

 
 

     hiçbir gürültü kapınızdan giremez!    

Standart kapılarda 39,4 dB*

39,4 db : Kapı önünde, en yüksek ses tonuyla yapılan bir tartışma, içerden çok dikkat edilerek dinlenmesi durumunda, anlaşılmaz bir fısıltı şiddetinde duyulur.

 
Kayar Hermetik Kapı
kurşunlu x-ray kapısı
yoğun kullanıma uygun kapı
kayar kurşunlu kapı
hastane kayar kapı

Kayar Kapılar

Özellikle normal açılım kapıların açılım alanını değerlendirmek için tercih edilen kapılardır.

Hermetik Kapı

 

Sertifikalı sızdırmazlık niteliği ile otomatik veya manuel olarak, kayar ve normal açılımlı olarak üretilen kapılardır. 

ses yalıtımlı hastane kapıları

Yangına Dayanıklı ve

Ses Yalıtımlı 

Ahşap Kapı

 

30-60-90 ve 120 dakika dayanımı sağlayan; ses yalıtımlı sertifikalı kapılardır.

Kurşunlu Kapılar

Tüm yüzeyde açık nokta kalmayacak biçimde tasarlanan bu kapılar kayar ve normal açılım olarak sunulmaktadır.

Yoğun Kullanıma Uygun Hastane İç Kapıları

Açılıp kapanma, dikey yük dayanımı, darbe dayanımı, statik burulmaya karşı direnç, madde çarpma dayanımı sertifikalarına sahip yoğun kullanıma uygun kapılardır.

camlı yangın kapısı
çift kanat yangın kapısı
120 dakika yangına dayanıklı kapı

Yangın Kapıları

30-60-90 ve 120 dakika dayanımlı ve sertifikalı olarak sunulan kapılardır.

3 kanatlı kayar teleskopik kapı
ICU Kapıları - Acil Müdahale Kapısı

Yoğun Bakım Üniteleri için ICU Kapılar

Yoğun Bakım Ünitelerinde ihtiyaç duyulan 3 kanatlı aynı anda kayar ve normal açılım olanağı ile geniş bir geçiş alanı sağlayan kapılardır.

menfezli depo kapısı
hastane depo kapısı
teknik alan kapısı

Çok Amaçlı Teknik Alan Kapıları

Özellikle teknik alanlar ve depo alanlarında tercih edilen bu kapılar istenen özelliğe göre tasarlanmaktadır.

katlanır hastane kapısı
hastane katlanır kapıları
katlanır hastane kapısı

Katlanır Kapılar

Dar alanların efektif kullanımının sağlanması amacıyla tasarlanan kapılardır.

BİR İLK !
Standart kapıda 

39,4 db  ses yalıtımı ve 30 - 60 - 90- 120 dakika yangın dayanımlı
hastane kapıları

 
 
yangına dayanıklı hastane kapısı
okal dolgulu kapı
yangına dayanıklı hastane kapısı
ses yalıtımlı kapı
ses yalıtım kapısı

HASTANE KAPISI MODELLERİ

Hastane Kapısı modellerimiz  yurtiçi ve yurtdışında kullanılan genel modelleri kapsamakta olup; malzeme ve modellere örnek vermek amaçlı düzenlenmiştir. Dilediğiniz malzeme, kombinasyon ve ölçüde uygulama yapılabilir. Tüm kapı modelleri yangına dayanımlı ve ses yalıtımlı olarak üretilebilmektedir.

hastane kapısı modelleri 1

1010 - D

hastane kapısı modelleri 3

1030 - H

hastane kapısı modelleri 8

1060 - H

hastane kapısı modelleri 2
Renk Gösterimi

Ahşap seçenekleri

Çelik Sac

Cam uygulamaları

Aksesuar seçenekleri

Alüminyum (Sac yerine uygulanabilir)

1020 - H

hastane kapısı modelleri 4

1040 - H

hastane kapısı modelleri 9

1070 - H

hastane kapısı modelleri 5

1050 - H

hastane kapısı modelleri 10

1080 - H

hastane kapısı modelleri 6

1021 - H

hastane kapısı modelleri 11

1090 - H

Size ulaşmamızı istiyorsanız iletişim bilgilerinizi ve mesajınızı bırakabilirsiniz.

Tebrikler! Mesajınız alındı.

hastane kapısı modelleri 7

3010 - H

hastane kapısı modelleri 12

1029 - H

hastane kapısı modelleri 13

1590 - H

hastane kapısı modelleri 15

1510 - H

hastane kapısı modelleri 14

2010 - H

hastane kapısı modelleri 16

2010 - S

GÜVENLİĞE İHTİYAÇ DUYDUĞUNUZ ANDA KAPINIZDAYIZ

Hastanelerin yataklı üniteleri için yangına dayanıklı kapıların kullanılması zorunludur.

Bu çerçevede istenen yangın dakikasına göre sertifikasyona birebir bağlı kalarak ve teknik çizimlerini onaylatarak üretimlerimizi yapmaktayız.

Yangına dayanıklı kapılarda en önemli unsurlardan biri kapı mimarisiyle birlikte kullanılan aksesuardır. Tamamı sertifikalı aksesuarlarla ihtiyaçlarınıza çözüm bulmaktayız.

HASTANE KAPISI HAKKINDA BİLGİLER

HASTANE KAPISI ÖLÇÜLERİ ve İŞLEVSELLİĞİ

Hastaneler için kapılar daha geniş ve yüksek tercih edilmelidir. Bu durum özellikle sedye, yatak, makine ve ekipman gibi gereçlerin taşınmasını kolaylaştıracağı gibi panik durumlar için de önem kazanmaktadır. Konut kapıları ölçüleri standart 800 mm bitmiş duvar boşluğundan başlamaktadır. Hastanelerde bu ölçünün "temiz geçiş boşluğu" asgari 1000 mm olacak biçimde tasarlanması, bitmiş duvar boşluğunun 1100 mm olması genelde yeterlidir. Ancak kullanılacak yatak, ekipman ölçüleri göz önünde bulundurularak çok daha geniş ölçülere ihtiyaç duyulabilmektedir. Kanat genişliğinin çok fazla olması özellikle doktor, hemşire, hasta bakıcı ve temizlik personeli gibi sürekli kullanıcının aç-kapa konforunu epey düşürmektedir. Örneğin 1200 mm temiz geçiş boşluğu olan geniş bir kanadı sürekli açıp kapatmak oldukça konforsuz ve güçtür. Özellikle bu kapılar yangına dayanıklı levhalardan üretilmiş veya kurşunlu ise ağırlığını da hesaba katmak gereklidir. Burada mimari önerimiz geniş geçiş alanlarına ihtiyaç duyulması durumunda yavru kanatlı kapıların tercih edilmesi yönündedir. Yükseklik 2200 mm olması yeterlidir; bu durumda sac kasa kapıda temiz yükseklik yaklaşık 2140-2150 arasında olacaktır. 

Hastane kapılarında temiz geçiş boşluğunu hesaplarken kasanın sac, ahşap ya da alüminyum olup olmadığına dikkat edilmelidir. Sac kasalar, ahşap ve alüminyum kasalara göre yapısı itibariyle yükseklikten ve genişlikten  3 ile 6 cm arasında daha fazla temiz geçiş sağlarlar.

Hastane kapıları yoğun ve ağır koşullarda kullanıma uygun olarak tasarlanmalıdır, kullanım alanı ve amacına göre kapılar; gereken aksesuar, aks, işlevsellik ve genişlikte olmalıdır. Bu konularda tarafımızca uygulanan projelerde her türlü mimari ve teknik desteği sağlamaktayız.   Genel çerçevede, menteşe yapısına dikkat ederek, sac kasa  ve 0,60 - 0,80 laminat kanat kapılar ile dayanıklılığı artırıcı ve yıpranmayı geciktirici eklemeler ve aksesuarlarla oluşturulmuş bir kapı seti önerilmektedir. 

Sol Kapı (DIN: Sağ) 

Sağ Kapı (DIN: Sol) 

GÜVENLİK

Hastanelerde yataklı bölümlerin kapıları yangına dayanıklı olmalıdır. Bu durum "Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik'le ilgili mevzuat belirlenmiştir. Buna göre yangın anında kaçış uzaklığı ve kapıdan çıkacak kişi sayısı gibi kriterler göz önünde bulundurularak genişlik, acil çıkış kapısı sayısı gibi kriterler belirlenmiştir. Kapınız mimari bütünlüğünü ve estetiğini etkilemeden dilerseniz ahşap, dilerseniz metal (sac) kullanılarak üretilebilmektedir. Yangına dayanıklı kapılarda kapıyı inceltecek oyma (göbek) uygulamaları yapılamaz ancak yüzeyden çerçeve ya da hazır yapıştırma uygulamalar  yapılabilmektedir.

​​

SES ve ISI YALITIMI

Hastane kapılarında ses ve ısı yalıtımı önemli unsurlardan biridir. Genelde pek dikkat edilmeyen bu unsur kullanımda huzursuzluklara yol açabilmektedir. Yangına dayanıklı kapılar genel anlamda bu özellikte olmakla birlikte; diğer kapılar da ses ve ısı yalıtımına uygun mimaride üretilebilmektedir.  

KAPLAMA YÜZEYLERİ

Kapınız kapalı mekana değil de dışarıya açılıyorsa mutlaka neme, güneşe, rüzgara, darbeye karşı dayanıklı malzemelerden üretilmelidir. Bu çerçevede en kullanışlı malzeme kompakt laminat yüzeydir, ancak biraz pahalı olması nedeniyle laminat yüzeyler genel olarak tercih edilmektedir. . Kapınızın iç yüzeyi hastanenizin mimari bütünlüğüne uygun kaplanırken, dış yüzey renk uyumuna göre farklı basılabilmekte ve çift renkli olarak tasarlanabilmektedir. Ayrıca hijyen koşulları mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

 

ÖLÇÜ ALINMASI VE MONTAJ

Ölçü bitmiş zemin hesaplanarak, duvar boşluğunun yüksekliği ve genişliği ölçülerek alınır. Kapı duvar boşluğunda olası hatalar ve eğriliklerin göz önünde bulundurulması için alt ve üst ile sağ ve sol köşelerden ayrı ayrı ölçü alınmalıdır.

Montajda doğru malzeme ve aksesuarlar kullanılarak monte edilmesiyle birlikte deneyimli ustalarca montaj yapılması önemlidir. Montaj maliyetin önemli bir parçası olmakla birlikte maliyetin düşürülmesi amacıyla ucuz bir anlayıştan kaçınılması gerekmektedir.

KANAT YÖNÜNÜN BELİRLENMESİ

Yön için farklı standartlar olmakla birlikte; firmamızın uyguladığı yön standardı şöyledir; kanat açılma yönüne göre  kol sağ elle tutularak açılıyorsa sağ kanat, sol elle tutularak açılıyorsa sol kanat olarak nitelendirilir. Başka bir anlatımla oda içine açılan kapıda, dışarıdan içeri girerken saat yönünde açılıyorsa sağ kanat, ters yönde ise sol kanat nitelendirilir.

​​​​​​​

​​HASTANE KAPISI FİYATLARI

En ucuz kapı başta biraz pahalıya alacağınız kaliteli bir kapıdır.

Hastane Kapıları konutlarda kullanılan ve kısa ömürlü amerikan panel ya da melamin kapılardan, fotoselli metal kapılara kadar farklı malzemelerden tercih edilebilmektedir. İyi ve ömürlük bir kapının ilk alım maliyetinin düşük olamayacağı açıktır. Projelerde iyi bir kapı tercihinin maliyeti başta biraz yüksek olsa da zaman içinde ucuz bir kapının maliyetinden çok çok ucuza gelmektedir.

bottom of page