KAPI ÇÖZÜMLERİ

DTEC, hastane kapılarının tamamında; gereksinimlerinizi işlevsel ve tam olarak karşılayacak çözümler sunar.
hastane kapısı
Slayt14.JPG

Hastane Kapısı modellerimiz  yurtiçi ve yurtdışında kullanılan genel modelleri kapsamakta olup; malzeme ve modellere örnek vermek amaçlı düzenlenmiştir. Dilediğiniz malzeme, kombinasyon ve ölçüde uygulama yapılabilir. İstenmesi durumunda çelik sac yerine paslanmaz ya da alüminyum kasa kullanılmaktadır. Tüm kapı modelleri yangına dayanımlı olarak üretilebilmektedir.

hastane kapısı modelleri 3

1030 - H

hastane kapısı modelleri 8

1060 - H

hastane kapısı modelleri 13

1590 - H

hastane kapısı modelleri 15

1510 - H

hastane kapısı modelleri 4

1040 - H

hastane kapısı modelleri 9

1070 - H

hastane kapısı modelleri 5

1050 - H

hastane kapısı modelleri 10

1080 - H

hastane kapısı modelleri 14

2010 - H

hastane kapısı modelleri 16

2010 - S

hastane kapısı modelleri 6

1021 - H

hastane kapısı modelleri 11

1090 - H

hastane kapısı modelleri 7

3010 - H

hastane kapısı modelleri 12

1029 - H

GÜVENLİĞE İHTİYAÇ DUYDUĞUNUZ ANDA KAPINIZDAYIZ

Hastanelerin yataklı üniteleri için yangına dayanıklı kapıların kullanılması zorunludur.

Bu çerçevede istenen yangın dakikasına göre sertifikasyona birebir bağlı kalarak ve teknik çizimlerini onaylatarak üretimlerimizi yapmaktayız.

Yangına dayanıklı kapılarda en önemli unsurlardan biri kapı mimarisiyle birlikte kullanılan aksesuardır. Tamamı sertifikalı aksesuarlarla ihtiyaçlarınıza çözüm bulmaktayız.

HASTANE KAPISI MODELLERİ

hastane kapısı modelleri 1
hastane kapısı modelleri 2
Renk Gösterimi

Ahşap seçenekleri

Çelik Sac

Cam uygulamaları

Aksesuar seçenekleri

Alüminyum (Sac yerine uygulanabilir)

Size ulaşmamızı istiyorsanız iletişim bilgilerinizi ve mesajınızı bırakabilirsiniz.

Tebrikler! Mesajınız alındı.

1010 - D

1020 - H

30 Db ile 44 Db arasında ses yalıtımlı ve 30 ile 60 dakika yangın dayanımlı hastane kapıları

yangına dayanıklı sınıf kapısı
okal dolgulu kapı
yangına dayanıklı okul kapısı
ses yalıtımlı kapı
ses yalıtım kapısı
ICU Kapıları - Acil Müdahale Kapısı
Slayt26.JPG
3 kanatlı kayar teleskopik kapı
ameliyathane kapısı
hastane katlanır kapıları
kurşunlu hermetik kapı
katlanır hastane kapısı
hermetik kapı
kurşunlu kapı
hermetik kapı

ICU Kapıları

Hermetik Kapı

Katlanır Kapılar

Kurşunlu Kapılar

katlanır hasane kapısı
hastane kapısı
ameliyathane kapısı
yoğun kullanıma uygun hastane iç kapıları
yangına dayanıklı hastane kapıları
Slayt17.JPG
hastane depo kapısı
hastane kayar kapı
yangına dayanıklı hastane kapıları

Kayar Kapı

Çok Amaçlı Teknik Alan Kapıları

Yangına Dayanıklı Ahşap Kapı

Bölme Duvar

Yoğun Kullanıma Uygun Hastane İç Kapıları

camlı hastane kapısı
hastane yangın kapısı
Slayt18.JPG

Sliding Doors

HASTANE KAPISI HAKKINDA BİLGİLER

HASTANE KAPISI ÖLÇÜLERİ ve İŞLEVSELLİĞİ

Hastaneler için kapılar daha geniş ve yüksek tercih edilmelidir. Bu durum özellikle sedye, yatak, makine ve ekipman gibi gereçlerin taşınmasını kolaylaştıracağı gibi panik durumlar için de önem kazanmaktadır. Konut kapıları ölçüleri standart 800 mm bitmiş duvar boşluğundan başlamaktadır. Hastanelerde bu ölçünün "temiz geçiş boşluğu" asgari 1000 mm olacak biçimde tasarlanması, bitmiş duvar boşluğunun 1100 mm olması genelde yeterlidir. Ancak kullanılacak yatak, ekipman ölçüleri göz önünde bulundurularak çok daha geniş ölçülere ihtiyaç duyulabilmektedir. Kanat genişliğinin çok fazla olması özellikle doktor, hemşire, hasta bakıcı ve temizlik personeli gibi sürekli kullanıcının aç-kapa konforunu epey düşürmektedir. Örneğin 1200 mm temiz geçiş boşluğu olan geniş bir kanadı sürekli açıp kapatmak oldukça konforsuz ve güçtür. Özellikle bu kapılar yangına dayanıklı levhalardan üretilmiş veya kurşunlu ise ağırlığını da hesaba katmak gereklidir. Burada mimari önerimiz geniş geçiş alanlarına ihtiyaç duyulması durumunda yavru kanatlı kapıların tercih edilmesi yönündedir. Yükseklik 2200 mm olması yeterlidir; bu durumda sac kasa kapıda temiz yükseklik yaklaşık 2140-2150 arasında olacaktır. 

Hastane kapılarında temiz geçiş boşluğunu hesaplarken kasanın sac, ahşap ya da alüminyum olup olmadığına dikkat edilmelidir. Sac kasalar, ahşap ve alüminyum kasalara göre yapısı itibariyle yükseklikten ve genişlikten  3 ile 6 cm arasında daha fazla temiz geçiş sağlarlar.

Hastane kapıları yoğun ve ağır koşullarda kullanıma uygun olarak tasarlanmalıdır, kullanım alanı ve amacına göre kapılar; gereken aksesuar, aks, işlevsellik ve genişlikte olmalıdır. Bu konularda tarafımızca uygulanan projelerde her türlü mimari ve teknik desteği sağlamaktayız.   Genel çerçevede, menteşe yapısına dikkat ederek, sac kasa  ve 0,60 - 0,80 laminat kanat kapılar ile dayanıklılığı artırıcı ve yıpranmayı geciktirici eklemeler ve aksesuarlarla oluşturulmuş bir kapı seti önerilmektedir. 

Sol Kapı (DIN: Sağ) 

Sağ Kapı (DIN: Sol) 

GÜVENLİK

Hastanelerde yataklı bölümlerin kapıları yangına dayanıklı olmalıdır. Bu durum "Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik'le ilgili mevzuat belirlenmiştir. Buna göre yangın anında kaçış uzaklığı ve kapıdan çıkacak kişi sayısı gibi kriterler göz önünde bulundurularak genişlik, acil çıkış kapısı sayısı gibi kriterler belirlenmiştir. Kapınız mimari bütünlüğünü ve estetiğini etkilemeden dilerseniz ahşap, dilerseniz metal (sac) kullanılarak üretilebilmektedir. Yangına dayanıklı kapılarda kapıyı inceltecek oyma (göbek) uygulamaları yapılamaz ancak yüzeyden çerçeve ya da hazır yapıştırma uygulamalar  yapılabilmektedir.

​​

SES ve ISI YALITIMI

Hastane kapılarında ses ve ısı yalıtımı önemli unsurlardan biridir. Genelde pek dikkat edilmeyen bu unsur kullanımda huzursuzluklara yol açabilmektedir. Yangına dayanıklı kapılar genel anlamda bu özellikte olmakla birlikte; diğer kapılar da ses ve ısı yalıtımına uygun mimaride üretilebilmektedir.  

KAPLAMA YÜZEYLERİ

Kapınız kapalı mekana değil de dışarıya açılıyorsa mutlaka neme, güneşe, rüzgara, darbeye karşı dayanıklı malzemelerden üretilmelidir. Bu çerçevede en kullanışlı malzeme kompakt laminat yüzeydir, ancak biraz pahalı olması nedeniyle laminat yüzeyler genel olarak tercih edilmektedir. . Kapınızın iç yüzeyi hastanenizin mimari bütünlüğüne uygun kaplanırken, dış yüzey renk uyumuna göre farklı basılabilmekte ve çift renkli olarak tasarlanabilmektedir. Ayrıca hijyen koşulları mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

 

ÖLÇÜ ALINMASI VE MONTAJ

Ölçü bitmiş zemin hesaplanarak, duvar boşluğunun yüksekliği ve genişliği ölçülerek alınır. Kapı duvar boşluğunda olası hatalar ve eğriliklerin göz önünde bulundurulması için alt ve üst ile sağ ve sol köşelerden ayrı ayrı ölçü alınmalıdır.

Montajda doğru malzeme ve aksesuarlar kullanılarak monte edilmesiyle birlikte deneyimli ustalarca montaj yapılması önemlidir. Montaj maliyetin önemli bir parçası olmakla birlikte maliyetin düşürülmesi amacıyla ucuz bir anlayıştan kaçınılması gerekmektedir.

KANAT YÖNÜNÜN BELİRLENMESİ

Yön için farklı standartlar olmakla birlikte; firmamızın uyguladığı yön standardı şöyledir; kanat açılma yönüne göre  kol sağ elle tutularak açılıyorsa sağ kanat, sol elle tutularak açılıyorsa sol kanat olarak nitelendirilir. Başka bir anlatımla oda içine açılan kapıda, dışarıdan içeri girerken saat yönünde açılıyorsa sağ kanat, ters yönde ise sol kanat nitelendirilir.

​​​​​​​

​​HASTANE KAPISI FİYATLARI

En ucuz kapı başta biraz pahalıya alacağınız kaliteli bir kapıdır.

Hastane Kapıları konutlarda kullanılan ve kısa ömürlü amerikan panel ya da melamin kapılardan, fotoselli metal kapılara kadar farklı malzemelerden tercih edilebilmektedir. İyi ve ömürlük bir kapının ilk alım maliyetinin düşük olamayacağı açıktır. Projelerde iyi bir kapı tercihinin maliyeti başta biraz yüksek olsa da zaman içinde ucuz bir kapının maliyetinden çok çok ucuza gelmektedir.