top of page

DTEC KAPI SÜREKLİ GÜNCEL SEKTÖREL YAYINI

Lütfen izin almadan ve kaynak belirtmeden yayın içeriğinden alıntı yapmayınız.

Kapıda yeni bir uzmanlık alanı:

OKUL ve SINIF KAPILARI

homify.png

Okulların yangın (acil çıkış kapısı) ve işlevsel kapılarının tümü yeniden ele alınarak öncelikle bedensel engelli öğrenciler düşünülerek ihtiyaç duyulan genişlikte ve işlevsellikte yeniden tasarlanmalıdır.


Okul Kapıları için henüz özel bir yönetmelik bulunmamakla birlikte, "Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik‘” ile ilgili mevzuat belirlenmiştir. Buna göre yangın anında kaçış uzaklığı ve kapıdan çıkacak kişi sayısı gibi kriterler göz önünde bulundurularak genişlik, acil çıkış kapısı (yangın kapısı) sayısı gibi kriterler belirlenmiştir. Ancak sınıf kapılarının yangın dayanımı hakkında bir madde belirlenmemiştir. DTEC olarak yaşamsal açıdan güvenlik önlemlerini artırmak amacıyla sınıf kapılarının yangına dayanımlı malzemelerden yaptırılması önerilmektedir. Üstelik bunun için okul kapınız mimari bütünlüğünüzü ve estetiğinizi etkilemeden dilerseniz ahşap, dilerseniz metal (sac) kullanılarak üstelik metal tercih edilmesi durumunda yine üzeri ahşap kaplanarak yangına dayanımlı olarak yerine getirilebilmektedir.

Sınıf kapılarında yıpranmaya karşı dayanım en önemli unsurlardan biridir. Bu da doğru malzemelerle tasarlanmış bir kapı mimarisi gerektirmektedir. En kullanışlı malzemelerden biri laminat ya da kompakt laminat malzemedir. Alüminyum kenar bandı uygulaması kapı köşelerinin dayanımını artırırken, tekmelik konulması da kapının kullanım ömrünü artırmaktadır. Tekmelik malzemesinin kalınlık ölçüsü çok önemli değildir hatta ince tekmelikler kapının ağırlığını düşürdüğünden çok daha kullanışlı ve dayanıklı olabilmektedir. 0,7 mm saçtan yapılan uygulamalar yeterli olabilecekken genellikle 1, 1,5 hatta 2 mm saç önerileri şartnamelerde bulunmaktadır. Elbette isteğe bağlı olarak ölçü artırımı yapılabilir ancak gereksiz bir maliyete katlanmak durumunda kalınabilir.

Okul kapılarında ses ve ısı yalıtımı önemli unsurlardan biridir. Genelde pek dikkat edilmeyen bu unsur kullanımda huzursuzluklara yol açabilmektedir. Okul kapınızın kalitesi başta maliyetinizi biraz artırsa da okulunuzdaki huzur ve konforunuzu da belirlemektedir. 

Dtec Kapı Çözümleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Okul ve sınıf kapılarında mevcut yönetmelik ve standartlar ele alınarak çağdaş normlara uygun olarak düzenlenmelidir.
bottom of page