KAPI ÇÖZÜMLERİ

Sınıf Kapısı
DTEC, sınıf kapılarında gereksinimlerinizi işlevsel olarak karşılayacak çözümler sunar.
sınıf kapıları

SINIF KAPISI MODELLERİ

Sınıf Kapısı modellerimiz  yurtiçi ve yurtdışında kullanılan genel modelleri kapsamakta olup; malzeme ve modellere örnek vermek amaçlı düzenlenmiştir. Dilediğiniz malzeme, kombinasyon ve ölçüde uygulama yapılabilir. İstenmesi durumunda çelik sac yerine paslanmaz ya da alüminyum kasa kullanılmaktadır. Tüm kapı modelleri yangına dayanımlı olarak üretilebilmektedir.

sınıf kapısı modelleri

1010 - D

sınıf kapısı modelleri

1030 - H

sınıf kapısı modelleri
Renk Gösterimi

Ahşap seçenekleri

Çelik Sac

Cam uygulamaları

Aksesuar seçenekleri

Alüminyum (Sac yerine uygulanabilir)

1020 - H

sınıf kapısı modelleri

1040 - H

sınıf kapısı modelleri

1050 - H

sınıf kapısı modelleri

1021 - H

Size ulaşmamızı istiyorsanız iletişim bilgilerinizi ve mesajınızı bırakabilirsiniz.

Tebrikler! Mesajınız alındı.

sınıf kapısı modelleri

3010 - H

sınıf kapısı modelleri

1060 - H

sınıf kapısı modelleri

1590 - H

sınıf kapısı modelleri

1510 - H

sınıf kapısı modelleri

1070 - H

sınıf kapısı modelleri

1080 - H

sınıf kapısı modelleri

2010 - H

sınıf kapısı modelleri

2010 - S

sınıf kapısı modelleri

1090 - H

sınıf kapısı modelleri

1029 - H

GÜVENLİĞE İHTİYAÇ DUYDUĞUNUZ ANDA KAPINIZDAYIZ

Okullar için henüz özel bir yönetmelik bulunmamakla birlikte, "Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik'le, ilgili mevzuat belirlenmiştir. Sınıf kapılarının bedensel engelli öğrencilerin de okullardan yararlanabileceği genişlikte, ısı ve ses yalıtımı olan, yangın dayanımı ve yoğun kullanım dayanımları olan kapılardan seçilmesi bu aşamada önem kazanmaktadır.

 

Hem işlevsel, hem de estetik çözümleri ahşap ve metal ürün gamlarında sertifikalı olarak önermekteyiz.

30 Db ile 44 Db arasında ses yalıtımlı ve 30 ile 60 dakika yangın dayanımlı sınıf kapıları

yangına dayanıklı sınıf kapısı
okal dolgulu kapı
yangına dayanıklı okul kapısı
ses yalıtımlı kapı
ses yalıtım kapısı
sınıf kapısı
sac kasa laminat kanat sınıf kapısı
sac kasa okul kapısı
okul yangın kapıları
menfezli laminat sınıf kapısı
alüminyum kasa laminat kanat sınıf kapısı
ofis kapısı
okul kapisi
büro kapısı
tuvalet kapısı
okul tuvalet kapıları
alüminyum kasa laminat kanat
okul tuvalet kapısı
sınıf kapısı
sınıf kapısı modelleri
metal kasa laminat kanat sınıf kapısı
sınıf kapısı

SINIF KAPISI HAKKINDA BİLGİLER

SINIF KAPISI ÖLÇÜLERİ ve İŞLEVSELLİĞİ

Okullar için kapılar daha geniş ve yüksek tercih edilmelidir. Bu durum özellikle sıra, masa, tahta gibi gereçlerin taşınmasını kolaylaştıracağı gibi panik durumlar için de önem kazanmaktadır. Özellikle malzeme alanları, depolar, kütüphaneler gibi bölümlerin kapılarının olabildiğince geniş tutulması ya da açılır yavru kanat kullanılması ileride yaşanabilecek sorunları önlemede önem kazanmaktadır.

 

Koridora açılan kapılar tehlikeli kazalara neden olabildiğinden, sınıf içlerine açılması önerilmektedir.

 

Yüksek okullar ile bedensel engelli öğrenci kabul eden okullar için tüm okul kapıları bedensel engelli öğrencilerin kullanabileceği işlevsellik ve genişlikte olmalıdır. 

Sol Açılır Kanatlı Sınıf Kapısı

Sağ Açılır Kanatlı Sınıf Kapısı

GÜVENLİK

Sınıf Kapıları için henüz özel bir yönetmelik bulunmamakla birlikte, "Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik'le ilgili mevzuat belirlenmiştir. Buna göre yangın anında kaçış uzaklığı ve kapıdan çıkacak kişi sayısı gibi kriterler göz önünde bulundurularak genişlik, acil çıkış kapısı sayısı gibi kriterler belirlenmiştir. Ancak sınıf kapılarının yangın dayanımı hakkında bir madde belirlenmemiştir. İsteğe bağlı olarak güvenlik önlemlerini artırmak amacıyla sınıf kapılarının yangına dayanımlı malzemelerden yaptırılması önerilmektedir. Üstelik bunun için kapınız mimari bütünlüğünüzü ve estetiğinizi etkilemeden dilerseniz ahşap, dilerseniz metal (sac) kullanılarak üstelik metal tercih edilmesi durumunda yine üzeri ahşap kaplanarak yangına dayanımlı olarak yerine getirilir.

SES ve ISI YALITIMI

Sınıf kapılarında ses ve ısı yalıtımı önemli unsurlardan biridir. Genelde pek dikkat edilmeyen bu unsur kullanımda huzursuzluklara yol açabilmektedir. Sınıf kapınızın kalitesi başta maliyetinizi biraz artırsa da okulunuzdaki huzur ve konforunuzu da belirlemektedir. 

KAPLAMA YÜZEYLERİ

Kapınız kapalı mekana değil de dışarıya açılıyorsa mutlaka neme, güneşe, rüzgara, darbeye karşı dayanıklı malzemelerden üretilmelidir. Bu çerçevede en kullanışlı malzemelerden birisi de kompakt laminat yüzeydir. Kapınızın iç yüzeyi sınıfın mimari bütünlüğüne uygun kaplanırken, dış yüzey okulun renk uyumuna göre düzenlenmekte ve çift renkli olarak tasarlanabilmektedir.

 

ÖLÇÜ ALINMASI VE MONTAJ

Ölçü bitmiş zemin hesaplanarak, duvar boşluğunun yüksekliği ve genişliği ölçülerek alınır. Kapı duvar boşluğunda olası hatalar ve eğriliklerin göz önünde bulundurulması için alt ve üst ile sağ ve sol köşelerden ayrı ayrı ölçü alınmalıdır.

Montajda doğru malzeme ve aksesuarlar kullanılarak monte edilmesiyle birlikte deneyimli ustalarca montaj yapılması önemlidir. Montaj maliyetin önemli bir parçası olmakla birlikte maliyetin düşürülmesi amacıyla ucuz bir anlayıştan kaçınılmaması gerekmektedir.

KANAT YÖNÜNÜN BELİRLENMESİ

Kanat açılma yönüne göre  kol sağ elle tutularak açılıyorsa sağ kanat, sol elle tutularak açılıyorsa sol kanat olarak nitelendirilir. Başka bir anlatımla sınıf içine açılan kapıda, dışarıdan içeri girerken saat yönünde açılıyorsa sağ kanat, ters yönde ise sol kanat nitelendirilir.

SINIF KAPISI FİYATLARI

En ucuz sınıf kapısı başta biraz pahalıya alacağınız kaliteli bir kapıdır.

Sınıf Kapıları evlerde kullanılan ve kısa ömürlü amerikan panel ya da melamin kapılardan, fotoselli metal kapılara kadar farklı malzemelerden tercih edilebilmektedir. İyi ve ömürlük bir kapının ilk alım maliyetinin düşük olamayacağı açıktır. Projelerde iyi bir kapının kullanımının maliyeti başta biraz yüksek olsa da zaman içinde ucuz bir kapının maliyetinden çok çok ucuza gelmektedir.

KISACA;

Sınıf Kapısı hakkında bir yönetmelik bulunmamakla birlikte idare ya da yatırımcılar şartnamelerinde belirli özellikler belirlemektedirler. Sınıf kapılarında henüz literatüre girmemekle birlikte yangın dayanımını önemli görmekteyiz. Bununla birlikte ses ve ısı yalıtımı, dayanıklılık gibi özelliklerine de dikkat edilmesi gereklidir. 

Ve yine belirttiğimiz gibi; en ucuz sınıf kapısı başta biraz pahalıya alacağınız kaliteli bir sınıf kapısıdır.